DENTAL İMPLANT İLE YAPILAN PROTEZLER

DENTAL İMPLANT İLE YAPILAN PROTEZLERNİçİn Dental İmplant

Diş kaybından dolayı ne kaybedersiniz?

Diş kaybetmek ve gevşek protezler bircok insanı toplumdan soyutlar. Bugün modern tedavi planları tek bir diş kaybından tamamen dişsiz bir damağa herseyi yerine koyabiliyor. Diş doktorunuza sizin için uygun olan farklı dental implant seceneklerini sorun. Güveninizi ve gülüşünüzü geri kazanmak için bu önemli basamağı başka bir güne bırakmayın.

 Kemik kaybı erken yaşlanmaya ve ek  diş kayıplarına neden olur

Bir ya da daha fazla diş kaybı , ciddi fiziksel ve kozmetik sonuçlara neden olabilecek olaylar zincirini başlatir. En belirgin sonuç gülüşünüzdedir.Daha az belirgin olan ise çiğneme fonksiyonunda kayıp ve diş kaybından sonuçlanabilecek yeme bozukluğudur. Bunlar başlı başına ciddi sorunlarken , olası daha büyük bir problem yüzeyin altında gizlidir : kemik kaybı.

Çene kemiğiniz dislerin çineme hareketine gerek duyar, uyarılmak ve güçlü kalmak için. Aksi takdirde atrofiye uğrayacaktır , ayni şekilde kullanılmayan kaslar da zamanla küçülür. Dislerinizin ve yüz kemiklerinizin desteği olmadan yüzünüz erkenden yaşlanmış gibi görünmeye başlar.

Iyi haber şudur ki dental implantlarla diş yerleştirilmesi kemik kaybını önlemeye yardımcı olacak bir çözüm sunar.

 

Diş yerleştirme seçenekleri

Diş yerleştirme için geleneksel tedavi seçenekleri , kron-köprü ve tam ya da parsiyel protezler, diş kaybının kısa dönemli kozmetik problemini çözer , fakat kemik kaybını önlemek için hiçbirşey yapmaz. Kron-köprüye destek olarak hizmet etmesi için ayrıca 2 ya da daha fazla sağlıklı dişe ihtiyac vardır, bu dişler yüksek riskte bırakılır. Eğer orjinal destek diş kaybedilirse , daha çok daha çok sağlıklı diş destek olarak görev yapması için feda edilir. Bu sırada köprünün altında kemik kaybı devam eder.

İmplantlarla sağlıklı dişler zarar görmez.

Dental implantlar doğal dişler gibi , çiğneme kuvvetini çene kemiğine iletirler ki bu kemik kaybını azaltır. Bu nedenle birçok önde gelen dental organizasyonlar bugün dental implantları diş yerleştirmede standart olarak tanımlıyorlar.


Dental İmplant  

Modern dental implantlar duyarlı aletlerdir , sizin özel ihtiyaclarınızı karşılamak için bircok farklı şekilde tasarlanması mümkündür. En yaygın tipi titanyum screw dir, bu çene kemiğine yerlestirilir , burda dis kronu için destek olarak görev yapar. Kron yerleştirilince , doğal dişten ayırt edemezsiniz.

 


 

 

 

-Dental implantlar sevdiğiniz yemekleri yemenizi sağlar.

- Dental implantlar doğal diş kaybının ardından kemik kaybını önlemede tek ispatlanmış yoldur.

- Araştırmalar implant destekli protezlerin hasta konforunu artırdığını göstermiştir.

- Bircok sosyal fonksiyon yemek yemeyi kapsar.


Tek Diş İmplant  Uygulaması 

Dental implantlar yapı ve bir temel sağlarlar.

Bir implant hemen her diş kaybını yerine koymak için kullanilabilirler , bu alanda yeterli kemik olması şartıyla. Eğer yeterli kemik yoksa , implantı güvenli yerleştirmek için genellikle modern prosedürler yeterli kemiği meydana getirmek için uygulanabilir.

İmplant kemiğin içine , diş etinin altına yerleştirilir. Geçici bir abutment iyileşme aşaması tamamlanana kadar implant üstüne yerleştirilebilir. Kozmetik bir geçici kron boş alanı sıklıkla doldurabilir.

 

 


Iyileşmeden sonra , abutment implanta takılır. Abutment kronu tutacaktır , bu kron dental laboratuvar tarafından şekillendirilecek ve mevcut dişlerinizle eşleştirecektir.

Son aşamada , kron abutmentın üstüne yapıştırılır. Diş yanındaki dişlerin sağlığını etkilemeden yerleştirilmiş olur ve kemik kaybı elenmiş olur.

  

Çoklu İmplant YerleştİRİLMESİ 

Dental implantlar yapı ve bir temel sağlarlar.

İmplantlar birkac dişin eksik olduğu durumlarda da kullanılabilirler. Bu sayede geleneksel kron- köprü tedavisi için destek olarak görev yapacak sağlıklı komşu dişlerin zarar görmesi elenmiş olur.

İmplant kemiğin içine , diş etinin altina yerleştirilir. Tek diş yerleştirilmesi gibi ,  iyileşme aşaması tamamlanana kadar abutmentlar implant üstüne yerleştirilebilirler.

 

 


İyileşmeden sonra , abutmentlar implantlara takılır. Abutmentlar dental laboratuvarın varolan dişlerinizle eşleştireceği ve şekil vereceği köprü proteze destek olacaktır.

 Son aşamada , kopru abutmentların üstüne yapıştırılır. Yanındaki sağlıklı dişler etkilemeden protez yerlestirilmiş olur ve kemik kaybı elenmiş olur.

 

Hareketlİ Overdenture Protezler  

 

Dental implant – destekli protezler hasta konforunu artırır.

Dental implant kullanarak protezleri stabilize etmek birkaç seçenekle mümkündür. En stabili birkac implant kullanılan bir implant destekli protezdir. İmplantlar sadece protezleri stabilize etmezler , ayrıca çeneyi de uyarırlarlar , kemik kaybının etkilerini azaltırlar.

İmplant kemiğin içine , diş etinin altına yerleştirilir. Geçici bir abutment iyileşme aşaması tamamlanana kadar implant üstüne yerleştirilebilir. İmplantlar iyileşince , bir bar implantlara takılır. Barın üstündeki ball attaçmentlar , protezdeki attaçment alanlarıyla eşleştirilir. Yeni protez alana tutturulur. 

 

Yeni dişler implantlarla desteklenir , çeneyi uyarır ve kemik kaybını durdurur. Protez temizlenmek için kolayca çıkarılabilir. 

Sabİt Overdenture Protezler 

Sabit implant destekli protezler stabilite sağlarlar. Dental implant kullanarak protezleri stabilize etmek birkaç seçenekle mümkündür. En stabili birkac implant kullanılan bir implant destekli protezdir. İmplantlar sadece protezleri stabilize etmezler , ayrıca çeneyi de uyarırlar , kemik kaybının etkilerini azaltırlar.

 


Diğer prosedürler gibi , implantlar kemik içine dişeti altına yerleştirilirler. İmplantlar iyileşince , bir köprü çenenize oturtulur. Köprü giriş delikleriyle birlikte tasarlanır ki bu implantlara direkt olarak takılmasını sağlar. Yerleştirildikten sonra screw delikleri kapatılır.

Yeni dişler implantlar tarafından desteklenirler , çeneyi uyarırlar ve kemik kaybını azaltırlar. Diş hekiminiz temizleme ve bakım için gerekli olduğunda köprüyü çıkarabilir.

 

Sorular ve Cevaplar 

*İmplant yerleştirme ağrılı mıdır?

Hayır , bu genellikle lokal anestezi altında yapılır.

*İmplant yerleştirildikten sonra ne kadar ağrı hissederim?

Hissedeceğiniz rahatsızlık az olacaktır. Herhangi bir ağrıyı dindirmek için ilaç reçete edilecektir.

*Dental implantların yerlestirilmesi ne kadar sürer?

İmplantın yerleştirileceği alana ve implant sayısına bağlı olarak , 30 – 60 dakikada yerlestirilebilir.

*İmplant yerlestirildikten sonra ne yiyebilirim?

Doktorunuzun önereceği yumuşak gıdaları içeren besinleri yiyebilirsiniz.

*İmplantı yerleştirme , iyileşme ve yerleştirilecek implantın yapımı ne kadar sürer?

Bütün süreç sizin tedavi planınıza göre genellikle 3 – 9 ay sürer. Bu süre kemiğe iyileşmesi için ve implantlara bağlanması için zaman tanır.

*İmplantlarımın bakımını nasıl yapacağım?

Evde bakım implantlarınız için fırçalamayi ve dental floss ile temizlemeyi içerir. Düzenli dental ziyaretler uzun süreli sağlık ve başarı için gereklidir.

*İmplantlar ne kadar dayanır?

Uygun şekilde bakılırsa implantlar uzun süre ağzınızda kalacaktır. Birçok implant 40 yıldan uzun süre dayanıyor.

*Osseointegrasyonla sonuçlanırsa ne olur?

İmplant çıkarılır ve bölge iyileşmesi için bırakılır. Başka bir implant eğer uygun kemik varsa iyileşmeden sonra yerleştirilebilir.